2025. jan. 13.

A 21. Glass of Jazz rendezvényen!

 

Dávid Dániel, a Cult in Glass megálmodója, sosem áll le, folyamatosan új ötleteken töri a fejét, hogy jobbnál jobb programokat szervezzen. Minden, 2017-ben a Glass of Jazz sorozattal kezdődött, amely mára a főváros egyik legnépszerűbb boros-zenei rendezvényévé nőtte ki magát. 
2025. január január 9-én a Budapest Jazz Clubban ismét megcsörrentek a poharak, megszólalt a zene, és elindult a 21. Glass of Jazz rendezvény. Szerte az országból hét pincészet képviseltette magát, akik különleges isteni nedűkkel kedveskedtek számunkra. Be kell vallanom, számos kellemes meglepetés ért, több olyan ismeretlen termelő történetével ismerkedhettem meg, akiknek eddig még a létezéséről sem tudtam.

 


A Kamocsay Ákos vezette Hilltopot valószínűleg egyik borkedvelőnek sem kell bemutatni, hiszen a mester munkásságát Angliában előbb jutalmazták az Év Bortermelője díjával, mint idehaza. Az ország egyik legnagyobb borászatának vezetője a borkészítésben gyakorta ötvözi a populáris és a nagy borok egyvelegét. Ez a Kamocsay szériára is igaz, néha a mérleg nyelve mégis átbillen az utóbbi kategóriába. Az utóbbi a 2022-es olaszrizlingjénél sincsen máskép, amely érettségével, viszonylag nagy testével, kellemes savgerincével, csonthéjas, körtés, enyhén mézes aromáival, igazán szép tételnek számít. Alkoholja nem túl magas és olyan benyomást kelt, mintha némileg töppedt szemek kerültek volna az alapanyagba. 


A szemüveges srác, Hesz Ádám borai különleges színfoltot jelentettek a rendezvényen. Ő a Somlón, alig több mint 1000 négyzetméteren gazdálkodik, amit némi vásárolt szőlővel egészít ki, de még így is csak évi 2000 liter bort készít. Ezt eddig pince híján szülővárosában, Pakson dolgozott fel. A legutóbbi szüret óta egy kis pincét is magáénak tudhat, ezért a 2025-ös évjárat már ott fog készülni. Eredetileg borász végzettségű, jelenleg Érden él, főállásban pedig zenész. Összetett élete ellenére a munkássága magáért beszél. Már az első, 2020-as évjáratát protokoll keretek között mutatták be Mongóliában. 
A legnagyobb potenciált a 2021-es juhfarkjában láttam. Igaz, a savai még húznak, viszont az, ásványos karakterrel, friss pirítós, érett fehér gyümölcsös aromákkal, neutrális lecsengéssel bíró bor még hosszú út előtt áll. 

A Szekszárdi borvidék nem a fehérborairól híres, a Fivérek Borbirtok mégis megmutatta, a jövőben ezen a téren is számolni kell a Szekszárd körüli dombokon. A 2022-es battonage chardonnay-juk erősen füstös, kókuszos, trópusi gyümölcsös jegyei teljesen beleillenek egy kaliforniai sorba. Amerikai hordó ide, vagy oda, az érleléshez ők magyar trust-hordókat használnak. A bor ízében még érlelést kíván, a savak is erőteljesen uralják a gerincét, 2-3 év múlva szívesen újra kóstolnám. 


A Hercegkúton gazdálkodó Határi Pincészet is újdonság volt számomra. Mint kiderült, a család borkultúrája messzire vezethető vissza, hiszen a borászat alapítója, Magyari József, Hegyalján nőtt fel, majd másfél évtizedet építészként tevékenykedett. A szőlő szeretete mégis visszavitte a gyökereihez, amiben a borász végzettségű feleség hatalmas segítséget nyújt. A 2019-es Szikla könnye furmintjuk egy olyan klasszikus, korához képest fiatalos bor, amit mindenképpen érdemes megkóstolni. Vaskos savai tartást és hosszú életutat, körte, csonthéjas, gyurmás aromái, krémes jellege, néhány gramm maradékcukra, kellemes ízvilágot biztosítanak. 


Néhány éve a Veszprémi Érseki Pincészet nagyágyúként robbant be a hazai borvilágba. Két fő fajtájuk közül a sauvignon blanc és rajnai rizling közül az utóbbiban éreztem egységes arculatot. Ugyan, a sauvignon blanc illatában valamelyest hozza az új-zélandi vonalat, ízében mégis kiforratlannak tűnt. Biztos vagyok benne, idővel a borászat megtalálja saját, egyedi ízvilágát. A 2023-as rajnai rizling viszont klasszikusan hozza a virágos, enyhén petrolos, fehér gyümölcsös jegyeket. A közepes testű, jó savgerincű borba egy csipetnyi mézes karakter is szorult.

Sosem voltam a rozék nagy rajongója, ráadásul az évek során a hazai tutti-fruttis jelleg gyakran elvette tőlük a kedvem. Az Etyeken gazdálkodó Optimus Winery 2023-as pinot noir rozéjába mégis egy pillanat alatt beleszerettem. Be kell vallanom, eddig ez a borászat is fehér foltként szerepelt a hazai bortérképen, de ezzel a tétellel mély nyomot hagytak bennem. A bor gyönyörűen hozza a fajta jellegzetességeit, amibe némi provence-i karaktert is belecsöppent. A közepes test és a csilingelő savak mögött cseresznye, csipkebogyó csöppnyi eper aromák bújnak meg. Öröm volt visszakóstolni. 

Az est folyamán a legkiegyensúlyozottabb vörösbort a Kemeczés Borháznál töltötték a poharamba. A pincéjük Cegléden található, saját szőlőterülettel nem rendelkeznek, a termést pedig a Mátrai borvidék egyik legszebb és legértékesebb dűlőjéből, az abasári Saár-hegyről vásárolják. A 2019-es cabernet franc-juk egyszerre harmonikus, érett és fajtajelleges. A jó közepes testű, szilvás, szedres, fűszeres jegyekkel bíró bort némi vaníliás lecsengés gazdagítja.  Itt nem a villányi, szekszárdi nagyságot kell keresni, hanem a kellemes, finom ízeket. A Most ért a csúcsára, így vétek lett volna kihagyni. 

Köszönöm a meghívást, izgatottan várom a következő rendezvényt!
Kunci