Természetesen a franciák mindvégig magukénak tartották és a 18-19. századokban már elég fontos szerepet töltött be az ország bortermelésében. A kor leghíresebb borszakírójától André Julientől tudjuk, hogy a 18. században Hermitage sötét boraival javították Bordeaux isteni nedűit. Szerinte a legjobbak Bordeaux Lafite boraival játszanak egy ligában. A syrah termesztése a Rhone-völgyében az 1800-as évek elején indult be igazán. Olaszországba 1828-ban jutott el, ezzel az olasz eredetét valószínűleg kiszűrhetjük.
https://attardcowines.com |
A nagy vetélytárshoz,
Ausztráliába 1831-ben az ausztrál szőlőtermesztés atyjának tartott skót
származású James Busby közreműködésével jutott el. Az első vesszőket Scyras,
Ciras nevek alatt jegyezték fel. Az amúgy a mai napig rejtély, hogy a
syrah-ból miként lett shiraz. Egyesek szerint ez az erős akcentusból
alakulhatott ki. A nevét a nagyvilágban elég vegyes felvágottként használják.
Sokak szerint a syrah az óvilági stílust, a shiraz az újvilágit testesíti meg.
Ez azért is érdekes, mert számos francia termelő Languedoc-Roussillonban shiraz felirattal
hozza forgalomba palackjaikat.
Jelenleg a legnagyobb termelők a franciák, akiket az ausztrálok követnek. Viszonylag
nagy mennyiségben megtalálható még Chile-ben, Dél-Afrikában, USA-ban,
Spanyolországban. Most a nagy syrah, shiraz termőterületek (Hermitage, Barossa
Valley, Stellenbosch, Sonoma stb.) elemzésébe nem mennék bele, helyette inkább
egy másik érdekességgel szolgálnék.
Sztorim 1996-ban, az ausztráliai Barossa Valley-ban kezdődött. Richard Lindner két másik barátjával együtt megvásárolta a Bernkastel Wines egykori épületét és az eredeti nevére Langmeilre keresztelték át. Az új tulajdonosok a birtokon egy igen öreg, elhanyagolt ültetvényre lettek figyelmesek. Ápolgatták, helyreállították, utánaolvastak az eredetének és rájöttek, hogy nagy valószínűséggel a borászat egykori alapítója, a mai Szilézia területéről kivándorolt Christian Auricht ültethette 1843-ban. Az első újkori bor 1997-ben készült belőle és The Freedom 1843 nevet adták a neki. Nagy valószínűséggel ez lehet a világ legöregebb syrah/shiraz telepítése, mivel a filoxéra vész miatt az óhazában kipusztultak a szőlőtőkéi.
Végül milyen a Vincze Béla Mészhegy 2018-as syrah? Első körben a Mészhegy-dűlő senkit se tévesszen meg, mivel nem meszes, hanem erősen tufás, köves talajjal bír. Illatában a hordó adta tanninok még húznak, mögötte pedig szeder, kávé, fekete ribizli, fekete bors, csoki aromák keverednek a fajta fűszeres világával. Az alkoholja magas, viszont nagy test párosul hozzá. Számban a feszes ízek nagyon lassan engednek, amit egy jó, de nem túlzó savgerinc támaszt alá. A barrique itt is erősen uralkodik, megnyílva mégis szépen jönnek a vaníliás, erdei piros bogyós gyümölcsös, fekete cseresznyés, szedres, fekete ribizlis, csokis, kávés jegyek. Fűszeres, hosszú lecsengésű. Kerek, nagy bor, ami még hosszú út előtt áll. 7 pont